Djerba

Djerba to niewielka wyspa leżąca na Morzu Śródziemnym, połączona z kontynentalną Tunezją wąską groblą El Kantara, wybudowaną jeszcze w czasach rzymskich, a która nadal jest w użyciu. Według mitologii na wyspie zatrzymał się Odyseusz w drodze powrotnej z Troi. Jego towarzysze pod wpływem zapachu lotosów tak bardzo zachwycili się tym miejscem, że nie chcieli go opuścić.

Piękne plaże, miasta z okresu osmańskiego, meczety, lokalne targi, a nawet synagoga (najstarsza w tej części Afryki) to tylko nieliczne atrakcje Djerby. Na wyspę przyciąga też fantastyczna pogoda. Suchy i stepowy mikroklimat sprawia, że zimą temperatury mogą sięgać nawet 20 ˚C. Lata są upalne, zwykle bez deszczu, dzięki czemu można bez przeszkód cieszyć się fantastyczną linia brzegową wprost idealną do wypoczynku.

Tunezyjską wyspę upodobali sobie również filmowcy. Pracował tu m.in.: George Lucas i Harrison Ford, który kręcił tu sceny do ekranizacji przygód Indiany Jonesa.

Warto zobaczyć

Haumt Souk – stolica wyspy. Jej nazwa w tłumaczeniu z arabskiego oznacza „targ w sąsiedztwie” -miasto wyrosło na bazie lokalnego targowiska. Także dziś słynie z licznych, kolorowych bazarów i targowisk.  Handluje się tu biżuterią, ceramiką, wyrobami ze skóry, a także przedmiotami z korali. Dzięki swej ścisłej zabudowie centrum miasta kumuluje najważniejsze zabytki niewielkiej odległości od siebie. Godne uwagi jest Muzeum Sztuki Ludowej i Tradycji, piękny port i twierdza z XV wieku. Uroku miasteczku dodają wąskie uliczki, oryginalne w swym stylu hotele "funduki", białe domy z niebieskimi okiennicami i drzwiami, małe place z licznymi kafejkami.  

 

Guellala – wioska słynie z produkcji ceramiki glinianej już od czasów rzymskich. Zamieszkiwana jest głównie przez Berberów. Znajduje się tu popularne Muzeum Sztuki i Tradycji. Można tu nie tylko zobaczyć i kupić oryginalne dzbanki, misy, ale także wykonać je samodzielnie.

 

Midoun – to drugie pod względem wielkości miasteczko na wyspie. Położone w otoczeniu gajów palmowych, sadów owocowych i ogrodów. Warto przespacerować się plątaniną wąskich uliczek mediny – malowniczej części miasta, której centralną część stanowi plac z licznymi sklepami. Na odbywającym się co tydzień targu sprzedawana jest oliwa i przeróżne pamiątki. Latem odbywa się w miasteczku widowisko Fantazja. Można wtedy zobaczyć tradycyjną ceremonię ślubną. Przedstawieniu towarzyszą tańce, pokazy jeździeckie na koniu i wielbłądzie. W miasteczku znajduje się mająca 300 lat, podziemna tłocznia oliwy.

 

Ar-Rijad – w wiosce zachowała się najstarsza synagoga w całej Afryce Północnej, znana jako Al-Ghariba, która jest celem wielu pielgrzymek żydowskich. Synagoga stała się architektonicznym wzorem dla pozostałych synagog na wyspie. Wnętrze zdobione jest niebieskimi kafelkami i drewnianymi meblami, wschodnią ścianę pokrywają srebrne tabliczki zostawiane przez wiernych.