Zakynthos

 

Zakynthos to najbardziej wysunięta na południe wyspa grecka na Morzu Jońskim. Swoją nazwę wyspa zawdzięcza synowi mitycznego króla Dardanosa i Elektry, Zakhynthusowi. Według mitologii, gdy królewicz przybył na wyspę, zachwycił się jej krajobrazami i ilością zwierzyny w lasach, następnie też osiadł tu, rozwinął wyspę i jej kulturę.  Późniejsza historia Zakynthos to wielowiekowe zmagania z okupantami – od władania przez starożytnych Rzymian po protektorat brytyjski, by w 1864 roku wejść w skład wysp greckich. Te zmienne losy wyspy odcisnęły się w tutejszych wielokulturowych tradycjach i zróżnicowanej architekturze. Należy jednak pamiętać, że w 1953 roku, tragiczne trzęsienie ziemi niemal całkiem zrujnowało wyspę, dlatego nie znajdziemy tu zbyt wielu zabytków z poprzednich epok, tylko część z nich udało się odbudować. Wyspa jest piękna i na pewno warta odwiedzenia, nie bez powodu nazwana został przez Wenecjan „Fiore di levande” - Kwiatem Wschodu. Jej śródziemnomorska uroda i klimat, rozległe gaje oliwne, zalesione wzgórza, dzikie wybrzeża, przepiękne plaże, tajemnicze zatoki, lazur wody morskiej zachwycą każdego, kto uda się w te strony. Walory wyspy doceniły również  żółwie morskie Caretta Caretta, które na jej plażach znalazły sobie miejsca lęgowe, stając się jednocześnie jej symbolem. 

 

Przepisy i ważne informacje

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych.  

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  +1 godzina względem Polski 
Waluta: Euro (EUR)
 

Obowiązkowy podatek turystyczny: od dnia 01.01.2018, zgodnie z decyzją rządu greckiego, osoby przebywające na terenie Grecji będą zobowiązane do opłacenia podatku turystycznego. Opłata będzie pobierana podczas zakwaterowania. Wysokość podatku zależy od kategorii lokalnej hotelu. Dla obiektów 1- i 2-gwiazdkowych - ok. 0,50 EURO za pokój/noc, 3-gwiazdkowych - ok. 1,50 EURO za pokój/noc, 4-gwiazdkowych - ok. 3 EURO za pokój/noc, 5-gwiazdkowych - ok. 4 EURO za pokój/noc.

 

Dokumenty podróżne: paszport lub dowód osobisty, voucher podróżny

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach

22 Chrysanthemon st.

Paleo Psychiko 15452

tel. +30 2106797700

fax +30 2106797711

ateny.amb.sekretariat@msz.gov.pl

 

 

Warto zobaczyć

Miasto Zakynthos – stolica wyspy. Tutaj mieści się największy port na wyspie. W mieście można zwiedzić słynną katedrę świętego Dionizosa, w której spoczywają jego relikwie. Główny plac miasta to Plac Dionizosa Salomosa, zwanego ojcem greckiej literatury narodowej. Jego „Oda do wolności” stała się hymnem narodowym Grecji. W pobliżu znajduje się imponujący gmach Muzeum Bizantyjskiego z dość pokaźna kolekcją dzieł sztuki, m.in.: obrazów sakralnych, malarstwa lokalnego oraz spuścizny kultury jońskiej. 

 
Laganas – kurort położony jest nad zatoką o takiej samej nazwie. Uwodzi turystów piękną, długą,  piaszczystą plażą i szmaragdowym kolorem wody. Plażę w Laganas, która jest częścią Morskiego Parku Narodowego, upodobały sobie żółwie morskie Caretta Caretta, które co roku znajdują tu sobie miejsca lęgowe. Ale Laganas to nie tylko idylliczne krajobrazy, to również najbardziej rozrywkowe miejsce na wyspie. Na amatorów zabawy do białego rana czekają tu liczne kluby, dyskoteki, puby, tawerny i restauracje.   
 

Tsilivi – jeden z głównych kurortów na wyspie, w którym znajdują się zarówno rodzinne tawerny, kameralne kawiarenki, jak i bary i kluby nocne. Miejscowość słynie z pięknej piaszczystej plaży, która została oznaczona certyfikatem „Błękitnej Flagi”, przyznawanym kurortom spełniającym najwyższe kryteria programu promującego ochronę środowiska w miejscowościach nadmorskich.

 

Błękitne Groty – system jaskiń, w których woda, dzięki grze ze światłem, przybiera wyjątkowe odcienie błękitu, zieleni i turkusu. Do grot można się dostać małymi łódkami wypływającymi z portu Porto Vromi.

 
Navagio Beach - Zatoka Wraku – jedna z najpiękniejszych plaż i jednocześnie wizytówka wyspy. Z trzech stron otoczona klifami, sięgającymi nawet kilkuset metrów. Znajduje się tu wrak statku Panagiotis, który zgodnie z jedną z teorii, był statkiem przemytników, płynącym z Turcji. Wzbudził on zainteresowanie greckich celników, a w wyniku pościgu rozbił się w tym miejscu. Każdego dnia do Navagio kursują dziesiątki dużych i małych statków pasażerskich. Małym statkiem można dopłynąć tu m.in. z Porto Vromi, Skinari lub Agios Nikolaos.