ZJEDNOCZONE EMIRATY ARABSKIE

 

Zjednoczone Emiraty Arabskie położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego to niewielki kraj o wielu obliczach. Kraj, który szokuje i zachwyca swym rozmachem. To niezwykłe połączenie nowoczesności z tradycją. Z jednej strony przepych, bogactwo, największe centra handlowe, nowoczesna architektura, sieć autostrad, parki rozrywki, luksusowe hotele, centra kongresowe, z drugiej zaś złote piaski pustyni, tradycyjne wyścigi wielbłądów,  zielone oazy, błękitne morze, majestatyczne góry oraz beduińskie wioski, targi przypraw. ZEA powstały w latach 1971-72 jako federacja 7 emiratów: Abu Dhabi, Dubaj, Sharjah, Ajman, Umm Al Quwain, Ras Al Khaimah, Fujairah. Oczywistą atrakcją turystyczną są te najsłynniejsze, jak Abu Dhabi, stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich. To tam znajduje się imponujący meczet Szejka Zayeda – trzeci co do wielkości na świecie. Na wyspie Yas zachwycają nieprawdopodobne rozwiązania techniczne w park rozrywki poświęconym Ferrari, a także  Yas Marina Circuit, śwatowej klasy tor wyścigowy, gdzie rozgrywa się Grand Prix Abu Zabi. Drugi, najbardziej popoulrany emirat to  Dubaj. Jest jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie, w którym realizowane są futurystyczne idee najlepszych światowych architektów, takie jak Burj Khalifa, - najwyższy budynek na świecie, hotel Burj al-Arab – hotel w kształcie żagla, czy sztuczna wyspa w kształcie palmy. To miejsce to także świetne plaże, z białym piaskiem, rafy koralowe i doskonałe kurorty z szeroką oferta sportów wodnych. 

 

Przepisy i ważne informacje

Obywatele polscy nie potrzebują wizy do wjazdu na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich jeśli udają się na okres maksymalnie obejmujący 90 dni w okresie 180 dni w celach: turystycznych, kulturalnych, naukowych, wizyt u rodziny i znajomych. Ruch bezwizowy dotyczy posiadaczy następujących ważnych dokumentów podróży: paszportu, paszportu dyplomatycznego, paszportu służbowego i paszportu specjalnego; dokument musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Ruch bezwizowy nie obejmuje osób legitymujących się paszportami tymczasowymi, a więc osoby legitymujące się paszportem tymczasowym nie zostaną wpuszczone na terytorium ZEA.

Podatek turystyczny pobierany jest od Klientów przy zakwaterowaniu lub wykwaterowaniu w hotelach. Wysokość opłaty uzależniona jest od standardu hotelu i wynosi odpowiednio za hotel 5* - 20 AED za pokój za noc, hotel 4* - 15 AED za pokój za noc, hotel 3*/2* - 10 AED za pokój za noc.

W hotelach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich podczas meldowania się pobierany jest zwrotny depozyt. Wysokość depozytu zależna jest od hotelu. Depozyt może być zabezpieczony przez Gości kartą kredytową lub gotówką. Jest on pobierany jako zabezpieczenie na pokrycie kosztów dodatkowych podczas pobytu (np. minibar, internet, etc.) i jest zwracany w dniu wykwaterowania, po rozliczeniu ewentualnych rachunków hotelowych.

Picie alkoholu w miejscach publicznych, przebywanie w takich miejscach w stanie nietrzeźwym zagrożone jest karą aresztu i grzywny. Sklepy nie prowadzą sprzedaży alkoholu. Alkohol jest serwowany tylko na terenie hoteli  lub w klubach nocnych (nie wszystkich) osobom powyżej 21-ego roku życia. W niektórych emiratach, np.: Sharjah sprzedaż i spożywanie alkoholu są całkowicie zakazane. 

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  +2 h względem Polski (latem), +3 h względem Polski (zimą)
Waluta: Dirham ZEA (AED), 1 AED = ok. 1 PLN
 
 

Dokumenty podróżne: paszport, voucher hotelowy, bilet lotniczy (po dokonaniu odprawy - karta pokładowa)

Na podstawie biletu lotniczego należy samodzielnie dokonać odprawy na stronie internetowej właściwych linii lotniczychW przypadku tanich linii lotniczych odprawa na lotnisku wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Ambasada RP w Zjednoczonych Emiratach Arabskich
Abu Dhabi, , PO BOX 2334
Tel.: +971 2 446 5200, +971 50 662 6151
Tel. dyżurny: +971 508 113 249
Faks: +971 2 446 2967
abudhabi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.abuzabi.msz.gov.pl

WARTO ZOBACZYĆ

 

Dubaj – miasto symbol luksusu. Wspaniale miesza się tu tradycja z nowoczesnością – tradycyjne dzielnice z arabskimi targami z najwyższymi i najnowocześniejszymi budynkami świata. Miasto zapewnia doskonałe zaplecze turystyczne - mnóstwo hoteli, piękne plaże, z najsłynniejszą plaża Jumeirah, na której wznosi się znany na całym świecie hotel w kształcie żagla - Burj Al-Arab. Doskonałą rozrywką są olbrzymie centra handlowe w Dubaju ze sklepami najbardziej luksusowych marek i mnóstwem restauracji. W jednym z nich – Emirates Mall można pojeździć na nartach na sztucznym wewnętrznym stoku, zaś w Dubai Mall można obejrzeć olbrzymie akwaria z niezliczoną ilością gatunków ryb wraz za pokaźną kolekcją rekinów i płaszczek. Obowiązkowym punktem wizyty w Dubaju jest zwiedzanie najwyższego jak dotąd budynku na świecie Burj Khalifa – 829 m. Nowoczesna winda w niespełna minutę dowozi turystów na 124 piętro, gdzie znajduje się taras widokowy. W budynku rozlokowane są luksusowe apartamenty, biura, restauracje, basen, meczet oraz hotel, który zaprojektował sam Armani.

 

Abu Dhabi - największy i najbogatszy Emirat wchodzący w skład Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Jego powierzchnia zajmuje 86% całego obszaru ZEA. Stolica emiratu - Abu Dhabi w ciągu jednego pokolenia, z przybrzeżnej wioski z fortem i sznurem rybackich chat, stała się nowoczesną, kosmopolityczną metropolią. Będąc tam koniecznie trzeba zobaczyć zapierający dech meczet szejka Zayeda. Jego śnieżnobiała fasada (symbol czystości i pobożności),  pokryta macedońskim marmurem Sivec, pięknie współgra ze światłem słonecznym, dając wspaniałe wrażenia wizualne. Warto też odwiedzić Emirates Palace - najbardziej luksusowy hotel świata. Budynek otrzymał nieformalne 7 gwiazdek w pięciogwiazdkowej hotelowej skali, co ma podkreślać różnicę w  przepychu i luksusie. Nie można zapomnieć o słynnym torze Formuły 1 – Yas Marina Circuit. Tor Formuły 1 powstał na naturalnej wyspie Yas, położonej na wschód od Abu Dhabi, której powierzchnię sztucznie powiększono o 30 %. Tuż przy torze znajduje się 5-gwiazdkowy Yas Viceroy Hotel – jedyny na świecie międzynarodowy hotel Formuły 1. Z jego okien można podziwiać rywalizację najszybszych kierowców świata. Wraz z torem wyścigowym F1 na wyspie Yas powstały także pola golfowe, hotele, centrum handlowe oraz park rozrywki Ferrari World, którego największą atrakcją jest najszybszy rollercoaster świata, pędzący z prędkością 240 km/h.

 

Ras Al Khaimah – emirat zlokalizowany w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego i graniczy z Omanem. Wyróżnia się swoją przyrodą i niezwykłymi krajobrazami – góry, doliny, pustynia, oazy, piękna linia brzegowa, plaże. Nie brakuje tu również nowoczesnych centrów handlowych.

 

Fujairah - leży nad Oceanem Indyjskim, między górami Hajar a morzem. Piaszczyste plaże ciągną się na długości 90 km. Wielki błękit morza i magia barw podwodnego świata oraz bogate zaplecze hotelowe sprawiają, iż region ten jest coraz częściej odwiedzany przez turystów.