Turcja

 

Turcja – to niezwykły kraj łączący w sobie orientalną kulturę z obfitością zabytków, bogatą historią, architekturą pełną wpływów różnych kultur, ale też z błękitem morza, złotem piasków gorących plaż, egzotyczną roślinnością. To połączenie nowoczesności z egzotyką Bliskiego Wschodu. To doskonały pomysł na spędzenie wakacji zarówno dla osób ceniących błogi wypoczynek na plaży, przy hotelowym basenie czy w łaźni tureckiej, która przynosi ciału oczyszczenie i odprężenie, dla amatorów ekstremalnych sportów, miłośników historii i zwiedzania oraz fanów bazarowych zakupów i smaków i zapachów kuchni tureckiej. Terytorium Turcji położone jest na dwóch kontynentach – ok. 3% powierzchni tego kraju leży w Europie, pozostała część kraju to wysunięty na zachód kontynentu azjatyckiego półwysep zwany Azją Mniejszą lub Antolią. Powierzchnia kraju jest imponująca (ponad 780 tysięcy km²), co sprawia, że odległości od popularnych nadmorskich kurortów do najbardziej znanych miejsc w Turcji są dość spore. Stolicą kraju jest Ankara. Turcja nazywana jest „krajem czterech mórz” - od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne, nad którym, między Antalyą i Alanyą rozciąga się Turkusowe Wybrzeże, zwane inaczej Riwierą Turecką. Piękne pejzaże z błękitnymi wodami morza i majestatycznymi górami Taurus stanowią zdecydowany atut tego regionu. Riwierę charakteryzują także tętnice życiem promenady, które kuszą licznymi restauracjami, dyskotekami oraz sklepikami. Będąc w Turcji nie należy też zapomnieć o przepięknych i niepowtarzalnych krajobrazach Kapadocji czy wapiennych tarasach w Pamukkale. Warte odwiedzenia są też tureckie miasta – kolebki wielkich cywilizacji - Efez , Stambuł, Hierapoliz i Afrodyzja.

 

Przepisy i ważne informacje

Obywatele polscy, podróżujący do Turcji podlegają obowiązkowi wizowemu. Wiza turystyczna upoważnia do pobytu na terenie Turcji przez 90 dni w okresie 180 dni ważności wizy. Do złożenia wniosku o wizę do Turcji zaleca się podróżnym posiadanie paszportu ważnego co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu, paszport musi zawierać co najmniej jedną stronę czystą. Nie ma możliwości wjazdu do Turcji za okazaniem dowodu osobistego.

Wizę turystyczną można nabyć: 1) przed wyjazdem do Turcji  - na stronie www.evisa.gov.tr (e-wiza) - Po otwarciu strony należy postępować według instrukcji - zarejestrować się, wypełnić formularz i dokonać za pomocą karty płatniczej opłaty w wysokości 20 USD; po zakończeniu tej procedury na adres e-mail podany przez wnioskodawcę zostanie przesłane drogą elektroniczną potwierdzenie wydania wizy; należy wydrukować potwierdzenie i zabrać ze sobą w celu przedłożenia podczas kontroli granicznej; dodatkowe informacje o zasadach działania tego systemu można znaleźć na stronie www.evisa.gov.tr/pl/info/ (w przypadku wiz elektronicznych podróżni muszą posiadać paszport ważny co najmniej 180 dni od daty wjazdu do Turcji - w przeciwnym razie wniosek o e-wizę zostanie automatycznie odrzucony); lub 2) po przyjeździe do Turcji - w punktach sprzedaży na przejściach granicznych - do odwołania; opłatę w wysokości 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP uiszcza się gotówką.

Zleca się zakup wiz w systemie elektronicznym. Przy przekroczeniu granicy tureckiej osoba wjeżdżająca może zostać poproszona o przedłożenie ważnego ubezpieczenia medycznego bądź dowodu posiadania środków finansowych na utrzymanie.

Posiadacze paszportów tymczasowych nie mogą nabyć wizy w systemie E-visa ani na granicy, mogą uzyskać ją w tureckiej placówce konsularnej.

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  +1 godzina względem Polski 
Waluta: Lira Turecka (TL) 1 TL = ok. 1,5 PLN
 

 

Dokumenty podróżne: paszport, wiza, voucher podróżny

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 
Ambasada RP w Ankarze
Atatürk Bulvarı N°241
Kavaklıdere, PK-20
06-650 Ankara
Tel.:  (+90 312) 4572000 (centrala) - czynny całodobowo
Faks: (+90 312) 4678963
 

 

Warto zobaczyć

Alanya – najpopularniejsza miejscowość Riwiery Tureckiej ze wspaniałymi  plażami, na czele z najpiękniejszą z nich - Kleopatrą, licznymi klubami, dyskotekami, barami, dzięki którym stała się słynnym nadmorskim centrum rozrywki. Z miejskiego portu można wybrać się na wycieczkę wzdłuż wybrzeża pełnego jaskiń i grot, do których należy , m.in.: Grota Panien, Grota Zakochanych, Grota Piratów, Grota Fosforyzująca. Warto zwiedzić potężną twierdzę – najbardziej imponującą i najtrudniejszą do zdobycia w Turcji.

 

Antalya – miasto leży w południowo-zachodniej części kraju, w starożytnej krainie Pamfilia, u południowych podnóży gór Taurus. Wzdłuż ciągnących się od portu klifów, ciągną się parki – spacerując alejkami można podziwiać widoki na port. Najbardziej charakterystyczną budowlą miasta jest minaret Yivli, pozostałość dawnego meczetu. Do innych atrakcji miasta zalicza się też rzymska Brama Hadriana z II wieku oraz historyczna część miasta Kaleici ze słynnym minaretem Kesik.

 

Starożytne Side – ruiny, m.in.: jednego z największych teatrów w Anatolii, który powstał jeszcze w czasach hellenistycznych. Obok znajdują się ruiny dawnego rynku, bizantyjskiej bazyliki oraz muzeum, w którym zgromadzone są liczne eksponaty pochodzące z wykopalisk. Największą atrakcję stanowią pozostałości świątyń Appolina i Ateny, pochodzące z II wieku. 

 

Kapadocja – historyczna kraina charakteryzująca się niesamowitym księżycowym krajobrazem oraz zdumiewającymi podziemnymi miastami. Ta niezwykła wulkaniczna kraina została ukształtowana 60 milionów lat temu przez otaczające go trzy aktywne wulkany Erciyes, Hasan oraz Göllü. Wyrzucany podczas erupcji popiół w połączeniu z piaskami wytworzył tuf, czyli miękką skałę osadową, w której przez miliony lat wiatr i woda wyrzeźbiły ten niepowtarzalny krajobraz. Do największych atrakcji turystycznych regionu zaliczyć można: Uchisar (skalne miasto z licznymi skalnymi kościołami, z których najbardziej znane znajdują się w Goreme i Soqanli), Derinkuyu i Kaymakli oraz inne podziemne miasta, tufowe doliny (Dolina Miłości i Dolina Wyobraźni), a także Dolinę Ihlary.

 

Pamukkale –  czyli Bawełniana Twierdza, to miejscowość w dolinie Curuksu, słynąca z wapiennych tarasów z wodami termalnymi, utworzonych na zboczach gór przez wypływającą z gorących źródeł wodę bogatą w związki wapnia i dwutlenek węgla. Władze tureckie objęły teren ochroną tworząc w tym miejscu Park Narodowy, który obecnie objęty jest patronatem UNESCO. Tureckie przysłowie mówi, że kto nie był w Pamukkale, ten nie widział Turcji. Ponoć tu właśnie zdrowotnych kąpieli zażywała sama Kleopatra.