TUNEZJA

Tunezja była jednym z pierwszych krajów, do których masowo zaczęliśmy podróżować w poszukiwaniu słońca, pięknych plaż i ciepłego morza. Idealne do beztroskich wakacji warunki to tylko jeden z atutów, jakie ma do zaoferowania najmniejszy kraj Maghrebu.

Otwartość i życzliwość mieszkańców, prostota życia i stosunek do czasu, który jest po to żeby się nim cieszyć, a nie za nim biec, zachwyci wszystkich poszukujących prawdziwego dystansu, odpoczynku i ucieczki szalonego tempa XXI wieku. Połączenie europejskości i tunezyjskiego sposobu celebrowania życia, tworzy mieszankę czasem zaskakującą, czasem zabawną i zawsze niezwykłą.

Tutejsza kuchnia to wyjątkowy smak daktyli, obłędnie dobre owoce morza i ryby, tradycyjny, wypiekany w glinianych piecach chleb, ostra harissa, delikatna jagnięcina, aromatyczny kuskus i wyborna oliwa z oliwek. Jeżeli zdecydujemy się używać zamiast łyżki czy widelca, tradycyjnego chleba tabouna, zaskarbimy sobie przyjaźń Tunezyjczyków i odczujemy prawdziwą przyjemność jedzenia.

Wśród licznych zabytków, które są świadkami ciekawej i burzliwej historii Tunezji, znajdują się ruiny starożytnego miasta-państwa Kartaginy oraz trzeci pod względem wielkości, doskonale zachowany amfiteatr w  El Jem. Bogactwa dziedzictwa kulturowego, różnorodności krajobrazów i lokalnych zwyczajów doświadczymy przemierzając Matmatę, zaglądając do wydrążonych w ziemi domów Troglodytów, odwiedzając Tataouine – pustynne miasteczko „Gwiezdnych wojen”, odkrywając miejsca, w których nagrywane były filmy takie jak: „Angielski Pacjent”, „Gladiator”, „Quo Vadis” „Żywot Briana” „Piraci” czy „Jezus z Nazaretu”.

I wreszcie Douz , oaza nazywana Wrotami Sahary, za którą różnobarwny, kolorowy krajobraz Tunezji zmienia się niezwykły, tajemniczy ogrom największej pustyni na Ziemi. Rzucająca wyzwania podróżnikom, przyzywająca, owiana legendami i skrywająca szlaki, którymi zmierzały karawany kupców Sahara otwiera przed nami bezkres pejzażu wydm, błękitu nieba i ciszy, oferuje niezapomnianą przygodę przyprawioną kolorowymi mirażami.

Od egzotycznej a zarazem swojskiej Tunezji, oferującej doskonałe plaże, kąpiele w ciepłych wodach Morza Śródziemnego, niskie ceny, ekskluzywne hotele i rodzinny klimat dzieli nas zaledwie 3 godziny lotu!

 

Przepisy i ważne informacje

Obywatele polscy udający się do Tunezji są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni (od 08 sierpnia 2009 r.). Paszport powinien być ważny jeszcze co najmniej 3 miesiące od daty planowego opuszczenia Tunezji. Wjazd do Tunezji powinien nastąpić na podstawie paszportu nie budzącego wątpliwości, co do jego autentyczności. Wszelkie uszkodzenia mechaniczne dokumentu, zamazane wizy, dane osobowe, niewyraźne pieczęcie mogą spowodować uciążliwą procedurę wyjaśniającą lub cofnięcie z granicy.

Od sezonu 2019 obowiązuje w Tunezji podatek turystyczny. Opłata za podatek pobierana jest od Klientów na miejscu, podczas meldowania się. Wysokość podatku zależy od kategorii hotelu: hotele 2* - 1 TND za noc/os; hotele 3* -  2 TND za noc/os; hotele 4* i 5*- 3 TND  za noc/os. Podatek nie obejmuje dzieci do lat 12. Opłata dotyczy tylko pierwszego tygodnia pobytu (7 dni).

 

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  -1h względem Polski (latem)
Waluta: dinar tunezyjski (TND), 1 TND = ok. 1,3 PLN
 

Dokumenty podróżne: paszport, voucher hotelowy. 

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Ambasada RP w Republice Tunezyjskiej

Tunezja, Tunis, Le Grand Boulevard
de la Corniche, 2045 Les Berges du Lac II
tel. +216 71 196 191, +216 71 196 193,
+216 71 196 196
tel. dyżurny +216 98 362 547
tunis.amb.sekretariat@msz.gov.pl
https://tunis.msz.gov.pl/pl/