Mauritius

 

Niewielka, egzotyczna wyspa usytuowana w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, w odległości ok. 900 km na wschód od Madagaskaru. Ma tylko ok. 60 km długości i szerokość ok. 40 km, ale oferuje niezliczoną ilość przyciągających turystów atrakcji. To tu znajdują się jedne z piękniejszych na świecie plaż z białym piaskiem, zjawiskowe laguny, turkusowa woda oceanu, pełne zieleni krajobrazy, plantacje trzciny cukrowej, rafy koralowe, ogród botaniczny, rezerwat przyrody, parki narodowe, budowle kolonialne, 18-dołkowe pole golfowe, położone między oceanem i górą Le Morne i wiele, wiele innych. 

W swojej historii Mauritius długie lata znajdował się pod wpływami państw europejskich – Holandii, Anglii, potem Francji, co sprawiło, że dzisiaj zamieszkująca tu ludność jest niezwykłą mieszanką kulturową. Wielokulturowość kraju przejawia się w różnych dziedzinach – architekturze, religii, sztuce i przede wszystkim kuchni.

Ta zjawiskowa wyspa spełnia wszelkie wymogi, by uznać ją za doskonały wakacyjny kierunek. Znajdują się tu świetne hotele, znakomite restauracje – wszystko idealnie wkomponowane w tropikalny krajobraz. Miłośnicy sportów wodnych z pewnością poczują się tu jak w raju - panują tu wymarzone warunki do windsurfingu, kitesurfingu czy nurkowania - zatopione wraki, koralowce.

Mauritius to jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Nie bez powodu Mark Twain uznał, tę zjawiskową wyspę za pierwowzór dla biblijnego raju.

 

Przepisy i ważne informacje

Obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 90 dni. Paszport powinien posiadać ważność minimum 6 miesięcy od daty powrotu.

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  +2 h względem Polski (latem), +3 h względem Polski (zimą)
Waluta: rupia maurytyjska (MUR), 1 MUR = 0,10 PLN


Dokumenty podróżne
: paszport, voucher hotelowy, bilet lotniczy (po dokonaniu odprawy - karta pokładowa)

 

Na podstawie biletu lotniczego należy samodzielnie dokonać odprawy na stronie internetowej właściwych linii lotniczych lub na lotnisku

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Brak jest Ambasady RP na Mauritiusie jednakże zgodnie z prawem UE, obywatele polscy przebywający w państwach trzecich (poza UE), w których nie ma polskiej placówki, uprawnieni są do pomocy dyplomatycznej i konsularnej państw członkowskich UE posiadających w danym kraju placówkę, na takich samych warunkach, na jakich państwa te pomagają swoim obywatelom. Na Mauritius swoje placówki dyplomatyczne posiada Francja i Wielka Brytania.

http://www.diplomatie.gouv.fr/fr/conseils-aux-voyageurs/

https://www.gov.uk/government/organisations/foreign-commonwealth-office

Warto zobaczyć

Port Louis – multikulturowa stolica wyspy. Podziwiać można zarówno starą cześć miasta, w której zachowała się architektura kolonialna, jak i nowoczesne centrum miasta, w którym znajdują się centra handlowe, restauracje, sklepy, kawiarnie, bary i hotele. Obowiązkowym punktem wizyty w mieście jest Muzeum Blue Penny, poświęcone historii i sztuce wyspy. To tu pilnie strzeżone są zabytkowe mapy morskie, ryciny, rzeźby ora dwa najcenniejsze na świecie znaczki pocztowe wyemitowane w 1847 roku. Kolejny punkt to Aapravasi Ghat - zespołu budynków wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, które w latach 1834-1923 służyły jako brama wejściowa dla imigrantów zarobkowych z Indii. To jedno z niewielu tego typu miejsc na świecie. Warto też odwiedzić Fort Adelaide -  twierdzę z 1834 roku, z której  rozpościera się piękny widok na stolicę i góry Moka.

 

Park Casela - park przyrody i rozrywki, 14-hektarowy ogród, na terenie którego żyje ok 50 gatunków ptaków z 5 różnych kontynentów, wiele gatunków zwierząt - można zobaczyć tu lwy, gepardy, zebry, strusie. Można spróbować przejścia po tzw. nepalskich mostach czy zjazdu typu „zip-line”. Możliwa jest przejażdżka quadami lub na segwayach.

 

Ogród Botaniczny Pamplemousse - założony przez konsula francuskiego w 1735 r. jako letnia rezydencja, która następnie została przekształcona w ogród botaniczny.  Dziś jest to jeden z najpiękniejszych ogrodów botanicznych świata. Najbardziej znane są tu olbrzymie lilie królowej Wiktorii o średnicy liści nawet 1,5 m, które według przewodników potrafią unieść ciężar nawet do 3 kg. Zgromadzono tu blisko 650 gatunków roślin z całego świata – m. in. bambusy, baobaby, drzewa hebanowe, figowce, wiele gatunków palm i inne liczne drzewa i krzewy.

 

Park  Narodowy Chamarel – niezwykłe zjawisko geologiczne w południowo-zachodniej części wyspy. To falisto-wyboisty grunt pokryty bazaltowym piaskiem mieniącym się siedmioma odcieniami. Tajemnicą niezwykłych, różnokolorowych pasów są drobne, cykliczne pęknięcia, dzięki którym powstają warstwy nowych kolorów.

 

Park Krokodyli La Vanille znajduje się w południowej części Mauritiusa i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych tej części wyspy. Wbrew pozorom nie tylko krokodyle są mieszkańcami parku, ale wiele innych zwierząt, reprezentujących prawie wszystkie gatunki. Oprócz krokodyli, występują tutaj jaszczurki, gekony oraz kajmany. wszystkich kontynentów. Park słynie również z żółwi olbrzymich, których jest tu około tysiąca. Niektóre mają więcej niż metr długości i żyją już nawet 110 lat. Spacerując po parku możemy również natknąć się na małpy, dziki oraz mnóstwo zwierząt domowych. Przy okazji warto zajrzeć do insektarium, gdzie znajdziemy pokaźną kolekcję motyli pochodzących z różnych kontynentów.

 

Le Morne Brabant – majestatyczna góra zlokalizowana w południowo-zachodniej części wyspy Mauritiusa, na półwyspie Le Morne. Jeden z najbardziej naturalnych i dzikich zakątków wyspy – siedlisko szerokiej gamy endemicznych gatunków, między innymi takich jak rzadka Trochetia boutoniana, która jest kwiatowym symbolem Mauritiusa. W XIX wieku półwysep był schronieniem dla zbiegłych niewolników. Kiedy w 1835 roku wysłano tam oddziały wojska, aby obwieścić im zniesienie niewolnictwa, podobno rzucili się oni do morza, sądząc, że zorganizowano na nich obławę. W 2008 roku półwysep wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.