Maroko

 

Fascynujący świat Królestwa Maroka zaczyna się już kilkanaście kilometrów od hiszpańskich brzegów. Usytuowanie na  północno-zachodnim wybrzeżu Afryki, pomiędzy Oceanem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji. Z jednej strony zachwycają skute lodem szczyty górskie, z drugiej zaś gorące piaski pustyni. Kraj o bogatej historii, w którym przez stulecia wpływy europejskie mieszały się ze zwyczajami plemion berberyjskich i kulturą arabską. Najdawniejsze dzieje marokańskich ziem upamiętniają liczne zabytki, pozostałości fenickiej ceramiki, ruiny rzymskich miast, zachowała się również imponująca architektura mieszkalna i obronna. Warto odwiedzić dawne stolice królewskie: Fez, Marrakesz i Mekenes czy też największą marokańską metropolię – Casablancę. Maroko to nie tylko imponujące budowle, będące świadectwem burzliwych dziejów i bogatej kultury kraju, ale także słoneczne wybrzeża. Fantastyczna pogoda w połączeniu z ciepłymi wodami Atlantyku przyciąga amatorów sportów wodnych, ale również miłośników błogiego lenistwa na złocistych plażach.

 

Przepisy i ważne informacje

Obywatele polscy udający się turystycznie do Maroka są zwolnieni z obowiązku wizowego na okres do 90 dni. Jedynym dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy i wjazdu na terytorium Maroka jest paszport, który powinien być ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od planowanej daty wjazdu.

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  -2h względem Polski (latem), -1h względem Polski (zimą)
Waluta: Dirham marokański (MAD), 1 MAD = ok. 0,4 PLN
 

Dokumenty podróżne: paszport, voucher hotelowy, bilet lotniczy (po dokonaniu odprawy - karta pokładowa)

Na podstawie biletu lotniczego należy samodzielnie dokonać odprawy na stronie internetowej właściwych linii lotniczychW przypadku tanich linii lotniczych odprawa na lotnisku wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Ambasada RP w Rabacie
23, av. Oqbah, 10 090 Rabat-Agdal B.P. 425, Maroco
tel. +212 537 77 11 73

http://www.rabat.msz.gov.pl/pl/

 

Warto zobaczyć

AGADIR – miasto położone nad Oceanem Atlantyckim to jeden z większych na świecie port połowu sardynek i kałamarnic. Jest jednocześnie najnowocześniejszym oraz najpopularniejszym miastem wypoczynkowym Maroka. Piaszczyste plaże o długości 10 km, 300 słonecznych dni w roku, duża baza hotelowa, sprawia, że jest wyjątkowo chętnie odwiedzane przez turystów. Miłośnicy przyrody mogą obserwować w przybrzeżnych wodach wiele gatunków ryb, zaś wielbiciele aktywnego wypoczynku znajdą tu pola golfowe, kluby jeździeckie, wypożyczalnie sprzętu do sporów wodnych. Warto wybrać się również na wzgórze Kasbah, z którego roztacza się piękna panorama na miasto.

 

MARRAKESZ – nazywany czerwoną perłą południa, uznawany za najbardziej atrakcyjne i egzotyczne miast w kraju.  Miasto zostało założone w XI wieku, a do dziś można podziwiać wiele budowli charakterystycznych dla zabudowy z dawnych czasów. Najważniejsze zabytki znajdujące się na Starym Mieście w Marrakeszu to meczet i medresa Alego ibn Jusufa, meczet Kutubija, Grobowce Saadytów, Ogrody Agdal oraz mury obronne wraz z licznymi bramami. To miasto pełne zapachów, smaków, barw. Sercem miasta jest plac Dżamaa el Fna, który jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Życie toczy się tam przez całą dobę – przed południem to targowisko, zaś wieczorami zamienia się w miejsce, gdzie spotkać możemy zaklinaczy węży, połykaczy ognia, treserów małp, akrobatów, gawędziarzy. Warto też zobaczyć ogrody Majorelle – zieloną oazę w samym środku miasta.

 

ESSAOUIRA – dawniej zwane Mogador, miasto portowe na wybrzeżu  Oceanu Atlantyckiego. To warowne miasto, założone zostało przez Portugalczyków w połowie XV w. Miasto utrzymane w  biało-niebieskiej tonacji, która odzwierciedla kolory piany i wody oceanu, sprawiła, że Essaouira zasłużyła sobie na miano „Oblubienicy Atlantyku”. Miasto jest kolebką wielu form marokańskiej sztuki. Tradycyjne wyroby, znane i cenione na całym świecie, można kupić na niewielkim suku w starej medynie, pełnej krętych uliczek ze sklepami, galeriami, warsztatami rzemieślniczymi. Medyna ta znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Na uwagę zasługują również piękny port rybacki, stary Mellah – dzielnica żydowska oraz okolice murów obronnych z zabytkowymi działami armatnimi. Mury miasta, odegrały rolę wałów obronnych w serialu „Gra o tron”. Essaouira jest również uważana za doskonałe miejsce do uprawiania surfingu, kitesurfingu oraz windsurfingu, rozciągają się tutaj jedne z najpiękniejszych plaż Maroka.

 

FEZ - cesarskie miasto, które  strzeże historii Maroka już od trzynastu stuleci. Jedna z ostatnich ostoi średniowiecznej cywilizacji, z wieloma meczetami, pałacami , bazarami, gdzie handel i rzemiosło przetrwały w niemal niezmienionej formie. Słynna medyna w Fezie została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Warto zobaczyć medresę, czyli szkołę koraniczną, fontanny Nejjarryne, warsztaty rzemiosła marokańskiego, przespacerować się po dzielnicy żydowskiej, zahaczyć o punkt widokowy na miasto, rozciągająca się z niego panorama ukazuje złożoność, egzotykę i piękno średniowiecznego miasta arabskiego. W maju, podczas Festiwalu Muzyki Sakralnej, place i ulice ożywiają się dzięki muzyce ze wszystkich stron świata.

 

CROCO PARK — nowa atrakcja w okolicy Agadiru. Tematyczny park, w którym można zobaczyć ponad 300 krokodyli nilowych. To także ciekawie zaprojektowany ogród botaniczny z roślinami, m.in. z Ameryki, Madagaskaru czy Nowej Zelandii. Dobry pomysł dla rodzin z dziećmi na spędzenie czasu poza hotelem.