IZRAEL

 

Państwo Izrael jest położone na Bliskim Wschodzie, pomiędzy Morzem Śródziemnym, Morzem Martwym i Morzem Czerwonym.  Wprawdzie władze izraelskie ustanowiły stolicę Państwa Izrael w Jerozolimie, to jednak placówki dyplomatyczne i konsularne większości państw mieszczą się w Tel Awiwie. W Izraelu na turystów czekają wspaniałe zabytki kultury i miejsca kultu wyznawców trzech religii, miejsca ważne historycznie, które urzekają niepowtarzalną przyrodą i mieszanką kultur, ale również doskonała infrastruktura turystyczna.

Jerozolima, Betlejem, rzeka Jordan, Akka, Hajfa to tylko niektóre miejsca silnie związane z najważniejszymi wydarzeniami biblijnymi, które są najchętniej odwiedzane przez turystów. Warte odwiedzenia są również zarówno nadmorski Eilat, na terenie którego znajdują się turystyczne kurorty, a także wybrzeża Morza Martwego. Tamtejszy mikroklimat i gorące źródła korzystnie działają na kuracjuszy zdążających tam już od czasów starożytnych.  

 

Przepisy i ważne informacje

Zgodnie z polsko-izraelską umową o ruchu bezwizowym obywatele polscy legitymujący się paszportem ważnym co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu z Izraela mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Izraela bez wizy do 90 dni. Przy wjeździe do Izraela paszporty obcokrajowców nie są stemplowane (z wyjątkiem przejścia w Erez). Podróżny otrzymuje wizę wjazdową/zezwolenie na wjazd w postaci oddzielnego biletu (w kolorze niebieskim) z danymi osobowymi z paszportu, kodem kreskowym oraz ustalonym przez urzędnika okresem pobytu. Nie należy go wyrzucać, gdyż świadczy on o fakcie przekroczenia granicy, legalnym pobycie, a także jest niezbędny do rozliczenia podatku VAT.

Ruch bezwizowy nie dotyczy przyjazdów w celu innym niż turystyczny.

Przy wjeździe do i wyjeździe z Izraela miejscowe służby graniczne przeprowadzają rozmowy na temat celu i charakteru podróży oraz zawartości bagażu podróżnego. Należy się liczyć ze stosunkowo dociekliwymi pytaniami. Dlatego na lotnisku należy być co najmniej 3 godziny przed planowanym wylotem.

W okresie szabatu, tj. od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę, komunikacja w Izraelu jest ograniczona, a niektóre ulice są zamykane. W tym czasie nie działają również instytucje, urzędy, a większość sklepów i lokali gastronomicznych (w tym kantory) jest zamknięta.

W bankach i kantorach nie ma możliwości wymiany polskich złotych na szekle, natomiast karty kredytowe są w powszechnym użyciu.
Izrael jest krajem wielu religii, choć dominuje judaizm. Normy zwyczajowe nakazują respektowanie odmiennych rytuałów i sposobów zachowania. Nie należy manifestować swojej odmienności, szczególnie w czasie świąt religijnych. Turyści zwiedzający miejsca zamieszkiwane przez ortodoksyjnych wyznawców judaizmu powinni być odpowiednio ubrani (długie spodnie, długie spódnice, długie rękawy, pełne buty, mężczyźni - nakrycie głowy). 

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  +1 h względem Polski
Waluta: nowy izraelski szekel (ILS), 1 ILS = ok. 0,94 PLN. 
 

Dokumenty podróżne: paszport, voucher hotelowy, bilet lotniczy.

Na podstawie biletu lotniczego należy samodzielnie dokonać odprawy na stronie internetowej właściwych linii lotniczych. W przypadku tanich linii lotniczych odprawa na lotnisku wiąże się z dodatkowymi kosztami.

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Państwie Izrael
Izrael, Tel Awiw, Soutine 16, 64684
Tel.: +972 3 725 3111 Tel. dyżurny: +972 547 444 106 (po godzinach pracy placówki)
telaviv.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.telawiw.msz.gov.pl

WARTO ZOBACZYĆ

Eilat – bardzo popularny izraelski kurort wypoczynkowy, położony nad Morzem Czerwonym. Pustynny klimat sprawia, że lato tu jest gorące, zaś zima ciepła. Temperatura morza nie spada poniżej 20° C. Miasto też charakteryzuje się największa ilością dni słonecznych w Izraelu. Tutejsze plaże o długości 10 km są podzielone na dwie części. Plaża północna znajduje się przy kompleksach hotelowych. Jest to idealne miejsce dla plażowiczów i uprawiania sportów wodnych oraz nurkowania. Natomiast plaża południowa jest popularnym miejscem spotkań młodzieży, przy którym powstało wiele klubów nocnych i barów. Jedną z atrakcji Eilatu jest (poza występującymi w morzy rafami koralowymi) Rafa Delfinów.  Na powierzchni około 10 000 m² i głębokości do 18 metrów żyje tutaj stado delfinów i lwów morskich, które mimo iż mają otwarty dostęp do morza, wola pozostawać w towarzystwie ludzi.

 

Tel Aviv – jedno z najmłodszych miast Izraela. Pełne nowoczesnych zabudowań, modnych restauracji,  kawiarenek – nazywane "miastem które nigdy nie zasypia". Spośród wielu sloganów reklamujących Tel Aviv jest i taki, który nazywa go "białym miastem"- znajduje się ponad 1500 budynków wzniesionych w stylu Bauhaus, a właśnie biel była ulubioną barwą jego architektów. Od kilkunastu lat Tel Aviv jako największe na świecie skupisko domów bauhausowych znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Słynna dzielnica miasta Neve Tzedek, niegdyś przedmieście Jafy to dziś jedna z modniejszych części Tel Avivu. W dzielnicy tej chętnie osiedlają się artyści i przedstawiciele bohemy. Plaże w Tel Avivie uważane są za jezdne z najpiękniejszych w Izraelu. Niektóre z nich nazywane są nawet "Miami Środkowego Wschodu", dzięki białemu, drobnoziarnistemu piaskowi i krystalicznie czystej wodzie. Jafa - dzielnica Tel Avivu-Jafy, w 1949 roku połączona z Tel Avivem w jedno miasto. W Jafie znajduje się duża liczba zabytków, w tym starożytny port morski z długoletnią historią. Jest to jeden z najstarszych portów morskich na świecie. Przy porcie znajduje się nieczynna latarnia Jafa. Ważnym punktem wizyty jest jest XII-wieczny meczet Al-Mahmudijja. 

 

Jerozlima - stolica Państwa Izrael, największe miasto w tym kraju. Jerozolima stanowi fascynujące połączenie starego i nowego. Szczególnie wyjątkowa jest Wschodnia Jerozolima, której częścią jest Stare Miasto znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Licznie przybywają tutaj pielgrzymki z całego świata. Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi, które mają długość 4,5 km i są wzmocnione 35 basztami oraz cytadelą. Obecnie otwartych jest siedem bram miejskich. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 świętych miejsc chrześcijaństwa, z których najważniejszą jest Bazylika Grobu Świętego. Dzielnica Muzułmańska stanowi gęsto zaludniony labirynt uliczek, na których znajdują się setki hałaśliwych straganów, typowych dla arabskiego Bliskiego Wschodu. Przez środek dzielnicy przebiega droga Via Dolorosa, jednak najważniejszą częścią tej dzielnicy jest Wzgórze Świątynne z Kopułą na Skale i meczetem Al-Aksa. Dzielnica Żydowska jest najbardziej zadbaną i najspokojniejszą dzielnicą Starego Miasta, w której znajdują się liczne synagogi oraz Ściana Płaczu. Natomiast dzielnica ormiańska (południowo-zachodnia) jest najmniejsza, ale mimo niewielkiej wielkości i populacji, Ormianie wyraźnie zaznaczają swoją obecność. Współczesne miasto powstało wokół Starego Miasta.

 

Morze Martwe -  słone jezioro bezodpływowe położone w tektonicznym Rowie Jordanu, na pograniczu Izraela i Jordanii, w najniższym punkcie Ziemi - 418 m p.p.m. To najbogatszy w minerały, przede wszystkim brom, magnez, sód i potas, zbiornik wodny na całym świecie. Powierzchnia Morza Martwego wynosi 1027 km². Ze względu na bardzo wysoki poziom zasolenia  w jeziorze nie istnieją prawie żadne formy życia organicznego. Z wody wydobywane są duże ilości soli kuchennej i potasowej, a także bogate w minerały czarne błoto. Ze względu na gorące źródła siarkowe, na które natrafić można wzdłuż wybrzeża, a także grubą warstwę ozonową, która gwarantuje bezpieczne opalanie, pobyt nad Morzem Martwym jest szczególnie zalecany osobom cierpiącym na choroby skórne, choroby stawów, choroby układu oddechowego. Leczenie dolegliwości skórnych oraz chorób układu oddechowego wspomaga ponadto panujący nad Morzem Martwym klimat - duże nasłonecznienie (prawie 330 słonecznych dni w roku), czyste, praktycznie pozbawione pyłków roślinnych i innych alergenów powietrze.

 

Hajfa - trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni i ludności, położone nad Zatoką Hajfy, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, na zboczach Góry Karmel. Jedna z największych atrakcji turystycznych Hajfy jest świątynia bahaistów, która wznosi się w starannie pielęgnowanych ogrodach. Świątynia jest przykryta złotą kopułą. Jest to jeden z dwóch głównych ośrodków duchowych bahaizmu. Od 2008 roku wiszące ogrody Bahai widnieją na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, bywają również określane mianem ósmego cudu świata. Jest to pierwszy tak ważny obiekt, związany z religią, która powstała w czasach nowożytnych.