FRANCJA - Lazurowe Wybrzeże

 
Przepiękne krajobrazy, wspaniałe plaże, oblewane przez lazurowe wody Morza Śródziemnego, luksusowe wille i kurorty, liczne zabytki, festiwale i ponad 300 słonecznych dni w roku – nic dziwnego, że Riwiera Francuska jest ulubionym miejscem wypoczynku milionów turystów z całego świata. Lazurowe Wybrzeże położone jest w południowo-wschodniej części Francji  i rozciąga się od malowniczej miejscowości Cassis (leżącej na wschód od Marsylii), aż po granicę z Włochami. Górujące nad regionem Alpy, bogate w niezwykłe i wielokolorowe skały, zatoczki, doliny położone za górami, skaliste urwiska stromo schodzące do morza to tylko niektóre wspaniałości tego regionu. Region Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże to ojczyzna ziół prowansalskich – w skład tej aromatycznej mieszanki wchodzą m.in. rozmaryn, bazylia, tymianek i szałwia. Będąc na Lazurowym Wybrzeżu warto wybrać się do Cannes, Nicei, Saint-Tropez lub Monako.

 

 

Przepisy i ważne informacje

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych.  

 

Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.

Czas lokalny:  zgodny z czasem w Polsce 

Waluta: Euro (EUR); 1 EUR = ok. 4,30 PLN 
 

Dokumenty podróżne: paszport lub dowód osobisty, voucher podróżny

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Ambasada RP w Paryżu

1 rue de Talleyrand
75007 Paris
Tel dyżurny: +33 680580220
Tel: +33 143173400
Fax: +33 143173401

www.paryz.msz.gov.pl

Warto zobaczyć

Nicea – nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża, słynie ze specyficznego mikroklimatu, ze względu na otaczające ją ze wszystkich stron wzgórza. Jest to drugie po Paryżu, miasto z największą ilością muzeów. Zwiedzanie miasta można rozpocząć od spaceru Promenades des Anglaise – jednej z najpopularniejszej atrakcji miasta. Następnie warto wejść lub wjechać wykutą w skale windą na Wzgórze Zamkowe - Colline du Château, które swoją nazwę wzięło od XII wiecznego zamku książąt prowansalskich. Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na Niceę i okolice. Koniecznie trzeba też odwiedzić Stare Miasto z jego wąskimi uliczkami i licznymi straganami prowansalskimi. Za najważniejsze zabytki uchodzą katedra Basilique-Cathédrale Sainte-Marie oraz genueński XVII wieczny Pałac Lascaris. Ciekawym punktem programu jest Muzeum Marca Chagalla, które dysponuje największą na świecie publiczną kolekcją dzieł tego artysty. Koneserów sztuki zachwycą również wyjątkowe zbiory muzeum Matisse’a.

 
Cannes - miasto uznawane za stolicę światowego kina. To tu co roku odbywa się słynny Międzynarodowy Festiwal Filmowy.  Miasto tętni wtedy życiem, organizowane są liczne koncerty, pokazy filmowe, a na promenadzie Croisette, która biegnie wzdłuż długiej, piaszczystej plaży , przechadzają się gwiazdy filmowe. W pobliżu Pałacu Festiwalowego znajduje się aleja z odciskami dłoni sławnych ludzi, w tym Andrzeja Wajdy. 
Warto zobaczyć niewielkie Stare Miasto (Le Suquet) położone na stokach Mont Chevalier. Na szczycie, w pozostałościach średniowiecznego zamku (XII w.) znajduje się muzeum de la Castre (Musée de la Castre). Obejrzeć można tam m.in. dzieła sztuki malarskiej, rzeźby i instrumenty muzyczne. Turystom udostępniono także wieżę, z której można podziwiać Cannes i wody Zatoki Napoule.
 
Saint-Tropez - ten niewielki kurort kojarzy się nam głównie z francuską komedią „Żandarm z Saint-Tropez” z doskonałym Louisa de Funès w roli głównej oraz z przepięknymi plażami i portem, typowymi dla Lazurowego Wybrzeża. Obowiązkowym punktem wizyty jest fotka przed posterunkiem żandarma z Saint-Tropez. W budynku znajduje się otwarte w 2016 r. Muzeum Żandarmerii i Kina. Ta miejscowość, licząca niespełna 6000 stałych mieszkańców, w sezonie pęka w szwach od turystów. Sporą atrakcją dla turystów są typowe dla okresu średniowiecza, urokliwe, wąskie uliczki, niewielki malowniczy port, który w okresie letnim zamienia się w duży port turystyczny, do którego przypływają największe na Lazurowym Wybrzeżu jachty znanych i bogatych tego świata.
 

Monako - najmniejsze pod względem powierzchni państwo na świecie, słynie z kasyn, luksusowych butików, wszechobecnej atmosfery bogactwa i przepychu. Po ulicach jeżdżą  warte miliony dolarów auta. Najsłynniejszą dzielnicę Monte Carlo zbudowano na stromym zboczu dzięki czemu ma charakter tarasowy. Uliczki prowadzą niemalże ponad dachami kamienic, a poszczególne poziomy pokonuje się stromymi schodami. Nieustannie zachwyca Stare Miasto wraz z XIII-wiecznym Pałacem Książęcym, który częściowo udostępniono do zwiedzania. Wizyta nie byłaby pełna, gdyby nie wizyta w sławnym Grand Casino de Monte Carlo połączonym z gmachem Opery Monte Carlo. Promenada Mistrzów (Promenade des Champions) to nie lada gratka dla fanów piłki nożnej, którzy znajdą tam odciski stóp najlepszych piłkarzy na świecie. Inne ciekawe atrakcje tego regionu to Muzeum Oceanograficzne oraz fascynujący Ogród Egzotyczny, w którym można odetchnąć od zgiełku ulic.