Cypr

 

Cypr - niewielka wyspa położona na zetknięciu trzech kontynentów Europy, Afryki i Azji, jest jednocześnie trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. Zaskakuje różnorodnością krajobrazów, które można podziwiać jadąc wijącymi się górskimi drogami, maszerując po skąpanych w słońcu południowych zboczach pełnych gajów oliwnych i winnic, albo odwiedzając niezwykle czyste plaże. Wyspa stwarza idealne warunki do urozmaiconego urlopu -  to istny raj dla miłośników archeologii, amatorów plażowania, ale też wielbicieli aktywnego wypoczynku czy dobrej kuchni i wina. Cypr jest wyspą, nad którą niemal cały rok świeci słońce, dzięki czemu można tu przyjeżdżać o każdej porze roku. Nic dziwnego zatem, że Adrodyta - najbardziej urodziwa bogini z antycznych mitów ukochała Cypr. Obecnie uznawana jest za patronkę wyspy. Historia tego regionu jest niezwykle ciekawa, a wiele obiektów wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Przepisy i ważne informacje - Cypr Północny

Obywatele polscy nie potrzebują wizy, wymagany jest paszport, który powinien być ważny 6 m-cy (ważność liczona od daty powrotu). 

 
Szczepienia:  szczepienia ochronne nie są obowiązkowe.
Czas lokalny:  +1 godzina względem Polski 
Waluta: Lira turecka (TL)
 

Dokumenty podróżne: paszport, voucher podróżny

 

Prosimy każdorazowo zapoznać się z aktualnymi ostrzeżeniami i komunikatami na stronie MSZ 

 

Ambasada RP na terenie Republiki Cypryjskiej

Kennedy Avenue 12-14, Office 601, 1087 Nicosia, Cyprus

Tel.: + 357 22 753 517;+35722668415

https://nikozja.msz.gov.pl/pl/

 

W Polsce nie ma ambasady Republiki Cypru Północnego, najbliższa znajduje się we Włoszech.

Na Cyprze Północnym nie ma ambasady RP. Najbliższe ambasady znajdują się w Nikozji na Cyprze Południowym. 

Warto zobaczyć

Nikozja - jest stolicą Cypru, ośrodkiem administracyjnym dystryktu Nikozja. Leży w północnej części wyspy. Jest jedyną stolicą na świecie, która została podzielona na dwie strefy narodowe: grecką i turecką. W centralnej części  znajduje się Stare Miasto z wąskimi uliczkami, weneckimi kamienicami, malutkimi sklepikami i kawiarenkami, licznymi meczetami, które nadają jej orientalnego charakteru. Historyczne centrum otoczone jest pozostałością Muru Weneckiego. Wybudowany w XVI wieku z żółtego piaskowca mur posiada obwód 4,5 kilometra i 11 bastionów, z czego po pięć znajduje się w każdej z części (greckiej i tureckiej), a jeden w strefie neutralnej. Miłośnicy muzeów z pewnością nie będą się nudzić podczas pobytu w Nikozji. Miasto posiada bardzo wiele miejsc, w których można podziwiać liczne kolekcje, pochodzące z różnych okresów dziejowych. 

 

Larnaka - to trzecie, co do wielkości miasto Cypru. Znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu wsypy. To popularne centrum wakacyjne dla Cypryjczyków i zagranicznych turystów. Słynie ze swej promenady z rzędami naturalnych palm, kafejkami i tawernami oraz portem, odwiedzanym przez miłośników jachtów z całego świata. Na zachodnim końcu cypryjskiej promenady znajduje się fort z XVII w., w którym obecnie mieści się muzeum średniowiecza. Na miejscu dzisiejszego nowoczesnego miasta w starożytności wznosiło się starożytne miasto Kition. 

 

Limassol - to miejsce oferujące duży wybór rozrywek, mnóstwo sklepów, restauracji, barów, wspaniałych plaż i seleganckich hoteli. Limassol wyróżnia się niezwykle korzystnym położeniem, gdyż stąd można szybko i bez wysiłku trafić do każdej części wyspy oraz do najważniejszych zabytków Cypru. W mieście ma swoje siedziby wiele firm winiarskich, które obsługują winnice zlokalizowane na południowych stokach masywu Troodos. Wina i koniaki produkowane w Limassol charakteryzują się doskonałą jakością, za co były nagradzane na międzynarodowych targach winiarskich. 

 

Pafos - region ten jest jednym z najważniejszych na Cyprze. Znajduje się tu miasto Pafos – czwarte co do wielkości na wyspie, na terenie którego znajdują się liczne zabytki dokumentujące burzliwe dzieje wyspy. Historia miasta zaczyna sią prawdopodobnie w XIV w. p.n.e. Zgodnie z legendą, to właśnie u wybrzeży Pafos Afrodyta wynurzyła się z morskiej piany. Uważa się, że od samego początku istniał tu silny kult Afrodyty, o czym świadczyć może poświęcona jej słynna na cały świat grecka świątynia, którą zbudowano tu już w XII wieku p. n. e. W regionie warto także zobaczyć inne ciekawe miasteczka, jak Miliou czy Neon Khorion. Malownicza zatoka Coral Bay idealnie nadaje się na błogie leżakowanie jak również sprzyja uprawianiu sportów wodnych. Okolice oferują także turystom wiele atrakcji oraz bogate życie nocne. W kameralnych restauracjach warto skosztować lokalnych specjałów oraz spróbować cypryjskiego wina.